Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
A német kancellár szerint költségvetési és politikai unióra van szükség, de mivel nem lehet „egy helyben járni csak azért, mert egyik-másik tagország még nem akar továbbmenni”, ezért a kétsebességes integráció elvét kell követni.
Költségvetési és politikai uniót kell létrehozni Európában és ennek során a kétsebességes integráció elvét kell követni – fejtette ki a német kancellár egy csütörtöki interjúban. Angela Merkel az ARD német közszolgálati televízióban sugárzott interjúban hangsúlyozta: a schengeni rendszer és az euróövezet is a kétsebességes integráció következménye, ez az elv pedig a következő időszakban még erősebben érvényesül majd. A nyitottságot ugyan meg kell tartani, „mindig mindenkinek lehetőséget kell biztosítani az együttműködéshez”, de nem lehet „egy helyben járni csak azért, mert egyik-másik tagország még nem akar továbbmenni” – mondta.
Kifejtette, a június végi uniós csúcson egy munkatervet tárgyalnak majd meg, amelynek fő gondolata az, hogy „több Európára” van szükség. „Nem csupán valutaunióra, hanem egy úgynevezett fiskális unióra, vagyis több közös költségvetési politikára van szükség, mindenekelőtt pedig egy politikai unióra” , ami azt jelenti, hogy lépésről lépésre egyre több kompetenciát és felügyeleti lehetőséget kell átadni Európának – mondta Merkel.
Az Európai Bizottság már most is értékeli a tagországok költségvetési politikáját és gazdaságpolitikáját, és ajánlásokat fogalmaz meg „az úgynevezett hatos csomag alapján” – utalt Merkel a jórészt a magyar uniós elnökség idején előkészített jogszabálycsomagra, amely szorosabb együttműködést ír elő ezen a két területen. A német kancellár szerint a gazdasági növekedés ösztönzésére is stratégiát kell készíteni, a költségvetési konszolidáció és a növekedés ugyanannak az éremnek a két oldala. Szilárd államháztartási helyzet nélkül nincsen növekedés, de a pénzügyi stabilitás nem elég, javítani kell egyebek között a versenyképességen is – fogalmazott.